חלונות מבודדים – המדריך להבנת עיבוי

החלונות מזיעים? עובש על הקירות? לחות שמופיעה באופן פתאומי במזג אוויר קר בצד הפנימי או החיצוני של החלון? כל אלה עלולים לחסום את הנוף ולטפטף על הרצפה. איך נבדיל בין עיבוי לבין רטיבות?

עיבוי (קונדנסציה) – עיבוי הוא התהליך שבו הופכים אדי המים שבאוויר ממצב צבירה גז למצב צבירה נוזל. עיבוי מגיע כתוצאה מהתאדות של מים באוויר. כאשר מים אלה מגיעים למשטח קר הם חוזרים למצב צבירה נוזלי ויוצרים שכבה של לחות על המשטח. לדוגמא, שכבה כזו נוצרת על השטח החיצוני של בקבוק מים קר העומד מחוץ למקרר לכמה דקות.

עיבוי בצד הפנימי של הזכוכית – הוא סימן לרמת לחות גבוהה בתוך הבית. (כאשר העיבוי נמצא בצד החיצוני של הזכוכית מדובר בטל, ועל זה אין צורך לדאוג).
חשוב לציין שלחות רבה בתוך הבית עלולה להשפיע לא רק על חלון הבית, אלא גם ליצור בעיות נוספות בתוך הבית. להלן סימנים נוספים להמצאות רמה גבוהה של לחות בבית שלך:
• לחות או "טחוב" בתוך הבית
• כתמים על משטחים שונים כגון הקירות
• עובש או קימחון על משטחים או ריח מעופש
• עיוותים במשטחי עץ
• שכבת צבע על הקירות נסדקת ומתקלפת.
• הזעה על משטחים ממתכת.

המדריך להבנת העיבוי של חברת אנדרסן

אנדרסן – המדריך על עיבוי

מה גורם לעיבוי?
כאשר אויר חם ולח בא במגע עם משטח קריר יותר, הלחות מתעבה. זאת אומרת שהמים שבאוויר עוברים מצב צבירה, והופכים מגז לנוזל. זאת משום שהאוויר הקריר שליד המשטח הקר לא יכול לשאת את אותה רמת לחות כמו האויר החם יותר.

מים על החלון – מה זה אומר?
שכבת לחות על החלון היא סימן אזהרה, ייתכן שרמת הלחות בתוך הבית גבוהה מידי, ועלולה לגרום לנזק בחלקים אחרים של הבית או שהחלון פשוט לא מבודד ולכן מהווה משטח קר הגורם לעיבוי גם כאשר רמת הלחות באוויר שבבית ברמה סבירה.

מהי לחות?
באוויר יש תמיד רמה מסוימת של מים שהתאדו. אך לחות נוצרת כאשר קיימים הרבה מאוד אדים של מים. הלחות אינה גלויה לעין, אלא במצבים של קיטור או ערפל.

מאיפה מגיעה הלחות שבתוך הבית?
הלחות מגיעה ממקורות רבים. הזעה נורמלית ונשימה של משפחה בעלת 4 נפשות, מוסיפה לאוויר כחצי ליטר של מים לשעה. בישול 3 ארוחות ביום מוסיפות עוד כשני ליטר. כל מקלחת מוסיפה בערך חצי ליטר. כעיקרון, כל פעולה שבה משתמשים במים, כמו שטיפת כלים או רצפה, מוסיפה לחות לאוויר. צמחים מוסיפים לחות, וכן שריפה של נפט, עצים, גז ושמן.

מהי לחות יחסית?
האויר יכול לשאת כמות מוגבלת של אדי מים, והכמות משתנה לפי הטמפרטורה. כאשר אויר בטמפרטורה מסוימת נושא את הכמות המקסימאלית של אדי המים שביכולתו לשאת, אומרים שיש לו 100% לחות יחסית. כך, כאשר הוא נושא מחצית מכמות זו, הוא נמצא ב 50% לחות יחסית. אויר חם יכול לשאת יותר אדי מים מאשר אויר קר. לכן, אויר ב 0 מעלות עם 100% לחות נושא פחות מים מאשר אויר ב 20 מעלות עם 100% לחות.

איך אני מודד לחות יחסית?
אפשר להשתמש בכלי מדידה בשם היגרומטר. חשוב לזכור שכאשר מדווחים בתחזית מזג האוויר על נתוני הלחות, הנתונים תקפים רק לגבי הלחות שמחוץ לבית, ואין להם השפעה על הלחות שבתוך הבית. יש לציין שקיימים בשוק מזגנים מיוחדים השולטים גם על רמת הלחות.

האם לחות רבה מידי עלולה להשפיע על הבריאות?
רוב המומחים מסכימים שרמת לחות גבוהה עלולה להשפיע על בריאותך. רמת הלחות העדיפה נעה בין 30% ל 50%. רמות הגבוהות מ 65% עלולות לגרום למחלות נשימתיות אצל אנשים הסובלים מאסטמה ואלרגיות. רמות נמוכות מידי יגרמו ליובש בעור וגירוד.

איך משפיעה הלחות על הבית שלי?
לחות רבה מידי עלולה לדרדר את מצבו של כל סוג בית. היא יכולה לעבור בקירות ולהזיק לבידוד. לחות גורמת לנזקים בקירות ובתקרה, ולגידולים של עובש בתוך הבית.

איך הלחות עוברת דרך הקיר?
לחות באוויר רטוב זורמת לכיוון אויר יבש ומשווה לחצים. בחורף האויר החם בתוך הבית לח יותר מהאוויר הקר שמחוץ לבית. לכן כדי להשוות לחצים יכול לעבור דרך בטון, עץ, גבס ולבנים. הלחות יכולה לעבור בתוך הקירות החיצוניים. זה יכול לגרום לריקבון והחמרה במצב חומרי הבניין.

האם עיבוי קורה רק בחורף?
עיבוי שכיח יותר בחורף, אך קורה כל זמן שאדי מים באים במגע עם משטח בטמפרטורה נמוכה יותר.

איך עיבוי משפיע על נוחות?
הנוחות בחדר תלויה בגורמים רבים: טמפרטורת האויר בחדר, טמפרטורת המשטחים בחדר (חלון, קירות), לחות יחסית, תנועת האויר, קרינת שמש ישירה.

לחות ונוחות בחורף
בחורף יותר נוח לנו עם אחוזי לחות גבוהים. כך אין תחושת יובש באף ובגרון. לפעמים אנו אפילו משתמשים במפזר אדים כדי להוסיף ללחות שבתוך הבית. רוב האנשים ירגישו בנוח כאשר אחוזי הלחות נעים בין 25% ל 60%, והטמפרטורה נעה בין 19 ל 22 מעלות. כאשר משתמשים במזגן לחימום הבית לפעמים יש תחושה של אוויר יבש מידי, וזה עשוי לגרום לאי נוחות.

לחות ונוחות בקיץ
טמפרטורה גבוהה בשילוב עם לחות גבוהה אינם נוחים. מזגנים בדרך כלל מוציאים את הלחות מהאוויר בקיץ. בקיץ, רוב האנשים ירגישו בנוח כאשר הלחות תהיה בין 25% ל 60%, והטמפרטורה תהיה בין 22 ל 28 מעלות.

כיצד לחות בתוך הבית משפיעה עם עיבוי?
בחורף, כאשר הטמפרטורה שמחוץ לבית יורדת, הטמפרטורה של זכוכית החלון ופרופיל חלון אלומיניום יורדת גם כן. הלחות שבאה במגע עם הזכוכית הקרה והפרופיל הקר הופכת לטיפות מים. הטמפרטורה החיצונית, הטמפרטורה הפנימית ורמת הבידוד של הזכוכית והפרופיל ישפיעו על רמת העיבוי.

האם זה רעיון טוב להדליק מפזר אדים בחורף?
נשימת אויר עם לחות מסוימת מוסיפה לנוחות, מורידה חשמל סטטי ומפחיתה התכווצות של עץ. אך חיידקים ועובש אוהבים מפזרי אדים, ולכן חייבים לנקות את מפזר האדים באופן קבוע. חשוב גם לזכור את החסרונות הנ"ל של לחות גבוהה מידי (מעל 40%).

אם אני מגדיל את הלחות היחסית בבית שלי, האם אני יכול להנמיך את הטמפרטורה כדי לחסוך בחשמל?
קיים קשר בין חום, לחות ונוחות. אך הגוף מתרגל ללחות מהר מאוד, ובטמפרטורה נמוכה של החדר, אתה עדיין תרגישו שקר לכם אפילו אם הלחות גבוהה.

חוץ מלכבות את מפזר האדים, איך אני יכול להנמיך את אחוזי הלחות?
דאגו שיהיה פתח אוורור לכל המכשירים שעלולים ליצור אדי מים כגון מייבש כביסה וקולט אדים לכיריים. יש לפתוח חלון או להדליק ונטה כאשר מתקלחים. כאשר הטמפרטורה בחוץ יורדת, חשוב לדאוג שהלחות בבית תרד גם כן. בשורה תחתונה, לחות גבוהה זה בסדר, אך כדאי להוריד אותה כאשר יש עיבוי.

האם כמות העיבוי תלוי בסוג החלון?
הטמפרטורה של חלונות מפרץ נמוכה יותר כתוצאה מכך שהם יותר פתוחים לתנאי מזג האויר, והם גם רחוקים יותר מהקירות המבודדים. לכן הם בדרך כלל קולטים יותר עיבוי מאשר חלונות רגילים. בזמן ההתקנה יש להוסיף חומר בידוד סביב החלון יותר מהרגיל כדי למנוע את העיבוי. אפשר גם להדליק מאוורר ליד החלון כדי להוסיף לזרימת האוויר, דבר שיוריד את רמת העיבוי.

איך וילונות ותריסים יכולים לעזור להפחית את העיבוי?
וילונות ותריסים מונעים מהאוויר החם לזרום את הזכוכית וכך מורידים את רמת העיבוי.

מדוע נוצר פס עיבוי ברוחב 2.5 ס"מ לאורך מסגרת החלון, אך לא במרכז?
הפס נוצר כאשר יש מתכת במסגרת החלון שמקררת את הזכוכית בהיקף, אך לא במרכזה. זה קורה בעיקר כאשר מדובר בחלונות עם מסגרת שאינה מבודדת, כמו חלונות אלומיניום. זה לא קורה כאשר מסגרת עצמה מבודדת. פס זה אינו מעיד על דליפה של אוויר דרך החלון.

מה גורם ללחות להצטבר בצד החיצוני של החלון?
זה טל, וזה לא יגרום לנזק לחלון עצמו. להיפך. אם טל מצטבר בצד החיצוני של החלון, זה מעיד על רמה יותר של בידוד בחלון.
האם עיבוי מוגבר בצד הפנימי יזיק לחלון?
עיבוי מוגבר יגרום לצבע להתקלף מהמסגרת, ועלול לגרום לנזק לחלון עצמו.

האם עיבוי יכול להיות זמני?
כן, ויש לכך 3 גורמים עיקריים:

  1. מבנה חדש: בטון, עץ וגבס חדשים מכילים רמה גבוהה של לחות. בעונה הראשונה שבה מחממים את הבית הלחות תתאדה לאט עד שתיעלם.
  2. ענות החימום: בזמן עונת הקיץ הבית יכול לספוג לחות שתתאדה בשבועות הראשונים בתחילת עונת החימום.
  3. שינויי טמפרטורה חדים.

חלונות אנדרסן – לראות דרך הזכוכית

חלון אנדרסן עם זכוכית High Performance Low E4, לחלון זה 11 שכבות של מתכות בצד הפנימי של הזגוגית החיצונית. השכבה אינה נראית לעין, אך בחורף היא מונעת מהחום לצאת, ובקיץ היא מונעת מהחום להיכנס. בנוסף, הפרופילים מהם עשויים חלונות ודלתות אנדרסן אינם מוליכים כמעט חום/קור, ולכן מנתקים את הקשר בין הטמפרטורה שמחוץ לבית לטמפרטורה שבפנים.

בחלונות אנדרסן תוכלו למצוא חלונות הזזה, חלונות אטומים לרעש, חלונות קיפ, חלון צרפתי, חלונות בלגיים ודלתות חוץ מעוצבות של חברת אנדרסן המומחים בייצור חלונות מעוצבים ודלתות כניסה מעוצבות. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר טלפוני בטלפון מספר 077-8040240, או להשאיר פרטים ונציג החברה יחזור אליכם בהקדם.

בקשה להצעת מחיר

על מנת שנוכל לחזור אליכם עם כל העזרה שנוכל להציע, אנא השאירו פרטים:

077-80-40-240 מספר הטלפון של חברת אנדרסן ישראל

אפשר גם בטלפון:

דילוג לתוכן